Login

Register

Login

Register

BÜYÜLÜ KOKUNUN SEBEBİ NERGİS

BÜYÜLÜ KOKUNUN SEBEBİ NERGİS

Nergisin büyülü kokusunu bilmeyen yoktur. İçinize çektikçe çekesiniz gelir. Kokusunun güzelliği kadar yararlı bir bitki de aynı zamanda. Bu yazımızda nergisin faydalarından bahsedeceğiz. Öncelikle ilaçların büyük bir kısmının bitkilerden elde edildiğini biliyoruz ancak bitkilerin bilinçsiz kullanımı var olan hastalıklarınızı tetikleyebilir ya da yanlış bir şekilde kullanıldığında fayda yerine zarar verebilir. Bu sebeplerle herhangi bir bitkinin faydalarını öğrendiğimizde bunu hemen uygulamamamız doktor kontrolü dışında hareket etmememiz gerektiğinin bilincinde olmalıyız.

Gelelim nergise, nergisgiller familyasının gözdesi büyülü kokunun sahibi nergis, halk arasında sara olarak bilinen tıp litaratüründeki adıyla epilepsi hastalığını taşıyan kişilerce kullanıldığın da keskin kokusuyla yatıştırıcı görevi görmektedir. Aynı zamanda yine keskin kokusuyla ağız ve burun nezlesi sebebiyle tıkalı hava kanallarının açılmasında da rol oynar, genizdeki tıkanıklığı giderir.

Nergis çiçeğini yemek, ya da kaynatılmış su içerisinde haşlanan nergisin suyunu içmek kusturucudur. Midenizin boşaltımına sebep olur. Aynı zamanda mide sıvısının fazla miktarının dışarı atılımını sağlar.

Bal ve kara burçak ile karıştırıldıktan sonra pişirilip ezilerek macun haline getirilen nergis soğanı, açılmış yaraların onarılmasına yardım eder, vücudun bir yerindeki zehrin dışarı atılımını sağlar, antiseptik olarak kullanılır. Henüz olgunlaşma evresine geçmemiş bakteriyel çiban gibi yaraların da iyileşmesine yardımcı olur.

Tüm bu maddeler dışında nergis, kabızlığı gidererek ishale sebebiyet verir, ateş düşürücüdür, çiçeğinin suyu bal ile şerbet yapılarak tüketildiğinde rahim ve mesanede oluşan ağrıları dindirir, saç kıran hastalığı için nergis kökü ve elma sirkesi karıştırılıp, yaka yapılıp, saç kıranın olduğu bölgeye sürüldüğü takdirde yeni saçların çıkmasını sağlar, kurutulmuş nergis çiçeği de yatıştırıcı görevi görür, aynı zamanda kan temizleyicidir.

Nergis bazı yörelerde ayn-ı sefa, ölü çiçeği ve altıncık olarak da adlandırılır. Fayda sağlayabilmesi için nergisin güneşin en yakıcı ve tepede olduğu zamanda toplanması gerekmektedir. Bitkinin şifa sağlayabilmesi için bu zamanlarda topanması gerekmektedir.

Nergisin yararları dışında zararlarının olduğu da bilinmesi gerekir;
Eğer herhangi bir yolla nergis gereğinden fazla miktarda tüketilirse zehirlenmeye sebep olabilir. Çok miktarda zehirli alkoloitler içeren nergisi gereğinden fazla miktarda tüketen kişide kusma, kasılma, ağızdan köpük çıkarma, yoğun ishal, sara nöbetine benzeyen travma hali görülebilir. Ayrıca hamile bir kişinin nergis tüketmesi düşüğe sebebiyet verebilmektedir.

Yatıştırıcı Nergis Çayı Nasıl Hazırlanır?
Kurutulmuş nergis çiçeği yapraklarının, nergisin turuncu veya sarıya çalan kısmının da olmasına dikkat edilerek bir çay kaşığı alınıp 1 su bardağı(200ml) kaynamış ve ocaktan alınmış suya ilave edilir. 10 dakika dinlendirildikten sonra içime hazır hale gelir. Kurutulmuş nergisi çay olarak hazır almadıysanız ya da yetişme şeklinden emin değilseniziçmek için kullanmayınız.