Login

Register

Login

Register

DÜNYA ÜZERİNDE YALNIZCA KARABURUN’DA YETİŞİYOR

DÜNYA ÜZERİNDE YALNIZCA KARABURUN’DA YETİŞİYOR

Zeytin, zeytingiller familyasından Oleaceae ailesine ait Olea Europaea olarak bilinen, boyu on metreye kadar ulaşabilen, gri gövde ve dağınık dallara sahip, meyvesi yenen, kalın ok şeklinde yapraklara sahip, Akdeniz ikliminde yetişen bir ağaç türüdür. Zeytinin geçmişine bakılacak olursa, zeytin ağaçlarının bundan 2000 yıl öncesinde bile yetiştirildiği bilinmektedir. Zeytin ağacı yaşlandıkça gövdesini genişletir ve çatlar, fakat bu çok uzun yıllar içerisinde gerçekleşir. Tarımsal üretimde Türkiye, zeytin üretiminde tüm ülkeler asında 4. sıraya sahiptir, tüketiminde ise 2. sırada yer almaktadır.

Zeytin meyvesinden çok çeşitli alanlarda yararlanılmaktadır. Öncelik tabi ki zeytin yağındadır. Kalorisinin diğer yağlara göre daha az olması, vitamin ve mineralce zengin olması, birçok hastalığa karşı tedavi edici olarak kullanılması zeytinin en önemli özellikleri arasındadır. Zeytin ağacı, zeytin dalı, zeytin meyvesi hem sağlık için bilinen faydası hem de köklü geçmişinden doğan kutsallığından dolayı yeryüzündeki bir ilah olarak adlandırılmaktadır. Yüce imparatorluklar başlarına taç etmiştir mesela zeytini. Barışın da simgesidir bu kutsallık ve doğanın en güzel köşelerinde yetişmektedir. Havaya suya bereket katar zeytin.

Ege Bölgesi’ni ziyaret edenler bilir. Zeytin ağacı göze çarpar yol kenarlarında, mavinin yeşille buluştuğu sarının yüzünüze çarptığı doğada. İzmir’e bağlı Karaburun ilçesinde, zeytin ağaçlarının gözünüzü ve gönlünüzü doldurduğuna şahit olacaksınız. Buraların kutsalı sayılır zeytin ağacı. Bir de buradaki ağaçların özelliği endemik bir tür olması. Zeytin meyvesi dalından koparılıp ağzınıza atabileceğiniz bir tür değildir. Belirli işlemlerden geçirilmesi gerekir. Karaburun için bu böyle değil. Dünya’nın yalnızca belli yerlerinde yetişen hurma zeytinin anavatanı Karaburun. Dalından koparıp ağzınıza atabileceğiniz kadar yumuşak ve tatlı bir tadı var. Tadı ve rengi diğer zeytin türlerinden farklı olarak hurmayı andırdığı için de adına “Hurma Zeytini” denmiş. Zeytini sevmeyen insanlar için bile zeytini sevme sebebi olabilecek bir tür. Hiçbir işleme gerek kalmadan sofranıza koyabiliyorsunuz. Bu zeytinden elde edilen zeytinyağının da diğerlerinden leziz olması kaçınılmaz haliyle. Kokusu bile midenizi telaşlandırıyor. Zeytinyağlıları sevmeyen biriyle henüz tanışmadım. Eğer biri bana bunu söyleyecek olsa Karaburun’u ziyaret etmeden karar vermemesi gerektiğini söyleyeceğime eminim.