Login

Register

Login

Register

GÖKKÜŞAĞINDAN KARABURUN REÇELLERİ

GÖKKÜŞAĞINDAN KARABURUN REÇELLERİ

Karaburun’a giderseniz, sakin ve salaş kahvaltı mekanlarından birini ziyaret etmelisiniz. Sabah sakinliğinde, büyük şehirlerde şahit olamayacağınız kuş cıvıltısıyla paketlenmiş huzuru sunuyor bu mekanlar. Deniz yeli suratınıza çarparken, sıcak havada hafif bir kahvaltıyla da mideniz şenleniyor.

Karaburun’da ege mutfağına özgü bir kahvaltı sofrası bekliyor sizi. Zeytin yağlı peynirler, yöreye özgü hurma zeytini, kopanisti ve kelle peyniri, köy ekmeği, reçeller tüm bunlar Karaburun’a özgü lezzetler ama benim en çok dikkatimi çeken ise reçeller oldu. Gökkuşağından reçeller sunuluyor tabağınıza. Yerli halk her şeyden reçel yapmış diyebilirim. Limon, portakal, turunç, acı biber, karanfil, karabaş otu, enginar, incir, nergis, sümbül, domates… Renklerden hem gözleriniz kamaşıyor hem de ağzınız sulanıyor. İsimlerini ilk kez duyduğunuzda tadından şüphe etmemek elde değil. bu şüphe sizi birazcık tatmaktan alıkoyuyor ama kesinlikle tattığınızda ne kadar lezzetli olduğunu anlıyorsunuz. Hatta ben misafirlerime renkli kahvaltı masaları kurmak için her birinden birer kavanoz almayı ihmal etmedim buradan ayrılmadan önce yanıma. Karaburunda tatil yaptığınızda el işleri ve reçel yapmayı öğreten butik çiftlikler bile var. Gerçekten farklı bir deneyim olabilir.

Bundan çok seneler önce hayatımda ilk kez domates reçeliyle karşılaştığım zamanlardan bahsediyorum. “Nasıl ya domatesin reçeli mi olur?” diye söylenmiştim. Çünkü domatesin reçeli olmazdı. O sulu sulu yanağına tuzu bandırıp yemelikti, şekerle yakışmazdı. Buna fazlasıyla emindim o zamanlar. Benim gibi katı damak tadı olan birinin bu düşünceyi aşması tabii biraz zaman aldı. Asla gidip bir domates reçeli almazdım çünkü. Velhasıl, domates reçeliyle ilk kez aynı sofrayı paylaştığımda aslında benim soframda yeri olması gerektiğini anladım. Eğer siz de bu reçelleri yeni duyduysanız ön yargılı olmanız normal yine de tadına bakmadan yargılamamak faydalı. Her tat her insana hitap etmese de bu reçellerin lezzetlli olduğu konusuna hemfikir olacağımıza eminim.

Karaburun kendi sankinliğinde her şeyden uzak bir cennet koyu. Oradan uzak kaldığım zamanlarda, hep bu rengarenk reçellerle bezeli, deniz kokulu sabah kahvaltılarını hatırlayıp hem biraz hüzünleniyor hem de dinginleşiyorum. Sağlığınıza, gözünüze, kulağınıza, kalbinize hitap eden şehirler azdır. Gökkuşağından reçeller sunanını ise hiç görmemişsinizdir.