KAYDIR

arrow_downward

Blog

DERLEDİKLERİMİZ

TÜRKİYE’de BALIKÇILIK

Son zamanlarda yapılan araştırma ve kazılarından elde edilen bulgulara göre atalarımızın ataları balık avında kemikten oltalar kullanmışlar. Hayvan kemiklerinden elde edilen bu güçlü oltalar neredeyse balıkçılığın tarihini bize hatırlatacak kadar eski. Muhtemelen çok daha öncesinde insanlar ucu sivriltilmiş odun parçalarını ya da ağaç kabuklarından elde ettikleri ağ ya da sepetleri bu iş için kullanıyorlardı ancak zaman geçtikçe kullanılan teknikler tam olarak değişmese de geliştirildi. Bazı bölgelerde milattan önceki yıllarda çiftlik balıkçılığı yapılıp balık çiftlikleri oluşturulduğu da biliniyor. İlerleyen yıllarda teknolojinin gelişmesiyle insanların yaratıcılığı sayesinde farklı yöntemler de geliştirildi.

10 Temmuz 2017 Pazartesi
Devamı

EGE’DE OT MEVSİMİ

Ege denince akla masmavi bir deniz, beyaz Rum evleri, balık… huzuru yansıtacak ne varsa akla önce onlar gelir. Burnunuza deniz kokusu değer aklınızda bu düşünceler varken. Hele sebzeleri, meyveleri zeytinyağıyla bir oldu mu damağınızı şenlendirir. Eee bir de Ege otların memleketi.. Baharda ne tarafa dönseniz yeşile çalar. Bir de bu otların kavurması yapılır, ekşilemesi yapılır, turşusu yapılır… Yapılır da yapılır. Hepsinin tadı da damağınızda kalır.

10 Temmuz 2017 Pazartesi
Devamı

EGE AŞIĞI ŞAİRLER ve YAZARLAR SERİSİ-1

Bizler onu en çok “Halikarnas Balıkçısı” takma adıyla tanıyoruz. Aslında tek takma adı bu değil. Sürgün yıllarında kullandığı takma adı Hüseyin Kenan, bunun dışında Musa Cevat ve M.C takma adlarını kullandı. En azından bilinenler bunlar. 1890’da güzel Rum kenti Girit’te doğdu. Hayatının ilk yıllarını Atina’da, ilkokul yıllarını Büyükada’da ve lise yıllarını İstanbul’da geçirdi. Robert Koleji’nden mezun olduktan sonra Oxford Üniversitesi’nde Tarih bölümünü bitirdi. İtalyan bir hanımla evlenip bir süre İtalya’da ikamet etti. Oradaki yıllarında resim öğrenimi gördü.

10 Temmuz 2017 Pazartesi
Devamı

TANRILARA KARIŞMIŞ ULU MİMAS

”…Efsaneleşmiş tanrılara karışmış ulu Mimas, bir kat daha görkemli ve Apollon’un kutsal ışığı ile parlayarak seyrediyordu Ege’nin sularını yaslandığı yerinden.” diyordu Homeros,İlyada Destanı’nda.

12 Haziran 2017 Pazartesi
Devamı

DÜNYA ÜZERİNDE YALNIZCA KARABURUN’DA YETİŞİYOR

Zeytin, zeytingiller familyasından Oleaceae ailesine ait Olea Europaea olarak bilinen, boyu on metreye kadar ulaşabilen, gri gövde ve dağınık dallara sahip, meyvesi yenen, kalın ok şeklinde yapraklara sahip, Akdeniz ikliminde yetişen bir ağaç türüdür. Zeytinin geçmişine bakılacak olursa, zeytin ağaçlarının bundan 2000 yıl öncesinde bile yetiştirildiği bilinmektedir. Zeytin ağacı yaşlandıkça gövdesini genişletir ve çatlar, fakat bu çok uzun yıllar içerisinde gerçekleşir. Tarımsal üretimde Türkiye, zeytin üretiminde tüm ülkeler asında 4. sıraya sahiptir, tüketiminde ise 2. sırada yer almaktadır.

12 Haziran 2017 Pazartesi
Devamı

SABUNUN KEŞFEDİLME SÜRECİ

Sabunlar basit olarak yağ çözücü bazik madde, halk dilinde kir arındırıcı olarak bilinirler. Sabun hakkında bilinen en önemli yanlışlardan biri de sabunların antiseptik özelliğe sahip olmasına rağmenda çoğu sabunun mikropları öldürmesidir, sabunlar yalnızca arındırma işlemini gerçekleştirir. Sabunun kullanım alanı oldukça yaygındır. İlaç sanayi, kozmetik sanayi, plastik sanayi ve metal sanayi bunların yalnızca birkaçıdır.

12 Haziran 2017 Pazartesi
Devamı

BİR YAZ GÜZELİ LAVANTA

Lavanta, ballıbabagiller familyasında bulunan, lavansula cinsini oluşturan Akdeniz ikliminde yetişen bitki türlerine verilen ortak isimdir. Mor, kırmızı ve mavi renk tonunda yoğun kokulu çiçeklere sahip lavanta, odunumsu bir gövdeye sahiptir. Gövdenin üst kısmında yer alan kısmı gövdeye bağlı birden fazla küçük çiçekçiklerden oluşmaktadır.

12 Haziran 2017 Pazartesi
Devamı

BALINIZI KİMLERİN ÜRETTİĞİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Bal arıları, kraliçe arı hariç, 1,2 cm uzunluğunda olan,baş ve gövdeleri tüycüklerle kaplı hayvanlardır. 2 büyük ve 3 küçük olmak üzere toplam 5 göze sahiptirler. Renkleri ise siyah ve sarının tonlarıdır ancak renklerin yoğunluğu arı ailelerine göre farklılık gösterebilir.

9 Haziran 2017 Cuma
Devamı

NEMATOD’LA MÜCADELE EDİYORUZ

Bitki çeşitliliğinin bolluğuyla ve mavi deniziyle ünlü Karaburun yarım adası’nın meşhur çiçeklerinden biri olan nergis, aynı zamanda bölgenin en büyük geçim kaynakları arasında yer almakta. Her bitkinin geçirdiği tarımsal benzer tarımsal süreçlerden geçen nergis bitkisi, bu aşamada birçok sorunla karşılaşıyor.

5 Haziran 2017 Pazartesi
Devamı

GÖKKÜŞAĞINDAN KARABURUN REÇELLERİ

Karaburun’a giderseniz, sakin ve salaş kahvaltı mekanlarından birini ziyaret etmelisiniz. Sabah sakinliğinde, büyük şehirlerde şahit olamayacağınız kuş cıvıltısıyla paketlenmiş huzuru sunuyor bu mekanlar. Deniz yeli suratınıza çarparken, sıcak havada hafif bir kahvaltıyla da mideniz şenleniyor.

5 Haziran 2017 Pazartesi
Devamı

BÜYÜLÜ KOKUNUN SEBEBİ NERGİS

Nergisin büyülü kokusunu bilmeyen yoktur. İçinize çektikçe çekesiniz gelir. Kokusunun güzelliği kadar yararlı bir bitki de aynı zamanda. Bu yazımızda nergisin faydalarından bahsedeceğiz. Öncelikle ilaçların büyük bir kısmının bitkilerden elde edildiğini biliyoruz ancak bitkilerin bilinçsiz kullanımı var olan hastalıklarınızı tetikleyebilir ya da yanlış bir şekilde kullanıldığında fayda yerine zarar verebilir. Bu sebeplerle herhangi bir bitkinin faydalarını öğrendiğimizde bunu hemen uygulamamamız doktor kontrolü dışında hareket etmememiz gerektiğinin bilincinde olmalıyız.

1 Haziran 2017 Perşembe
Devamı

ZEYTİNYAĞI TERİMLERİ VE ÇEŞİTLERİ

Serbest Yağ Asitleri: Diğer adıyla asit ya da asidite olarak adlandırılır. Değer, oleik asit cinsinden ölçülür. Zeytinyağı içerisindeki serbest yağ asitlerinden bahsedilmektedir. Asit miktarı ne kadar düşükse yağ o kadar kaliteli demektir.

1 Haziran 2017 Perşembe
Devamı