Login

Register

Login

Register

TANRILARA KARIŞMIŞ ULU MİMAS

TANRILARA KARIŞMIŞ ULU MİMAS

”…Efsaneleşmiş tanrılara karışmış ulu Mimas, bir kat daha görkemli ve Apollon’un kutsal ışığı ile parlayarak seyrediyordu Ege’nin sularını yaslandığı yerinden.” diyordu Homeros, İlyada Destanı’nda.

Hitit Uygarlığı’nın 12. yy’da son bulmasıyla muhteşem bir şehirleşme başlamış Ege’de. Günümüze kadar ulaşan bu nadide eserlerin mimarlarından biri de Erythrai şehrinin insanlarıydı. Şehrin o zamanlar meşhur olmasının sebebi, tanrıların sözcüsü olarak kabul edilen ve “Sibyline Kahinleri” olarak bilinen kahinlerin en önemlilerinin burada yaşamış olmasıydı. Erythrai, birçok savaştan ve egemenlikten sonra sadece kalıntılarını bırakıyor olduğu yerde. Bu şehre bağlı beş bölge olduğu bilinmekte. Bunlardan biri de Mimas, bugünkü adıyla Karaburun-Bozdağ.

Zeus – tanrıların en yücesi-, çapkınlıklarıyla meşhurdur, onun güzeller güzeli karısı Hera’da kıskançlığıyla. Zeus’un çapkınlıklarıyla hep baş etmek zorunda kalan Hera, tanrıların gözcüsü olan İris’i, Mimas dağına gönderir. Kocası eğer bir kadının peşine düşerse haberi olsun diye. Daha öncesinde de tanrı Zeus’un, zamanın baş edilemeyen devlerinden Mimas’ı öldürüp üzerini demirler eriterek gömdüğü ve Mimas’ın ismini buradan aldığı söylenmektedir. Efsaneler çoğu zaman birbirine kan bağıyla bağlıdır. Çoğu zaman bir efsane diğerini doğurur. Mimas da öyle işte. Hatta bir de alımlı bir sıfata sahip; “Rüzgarlı Mimas”, tarihteki adıyla Windy Mimas. Sebebi de değirmenler döndürmesi rüzgarlarının. Başımızı döndürdüğü kadar döndürmese de değirmenleri. Hala inanılır ki, bir dev uyur Rüzgarlı Mimas’ın altında. Ovidius’a der ki: “Tanrıça Athena ilk kez kutsal zeytini Mimas’ta yetiştirdi.” yine Homeros, “ Khios’un aşağısından Rüzgarlı Mimas’ı mı tutalım yoksa ? Yakarıyorduk tanrıya bir belirti göstersin diye.” der. Her efsane bağlıdır demiştim birbirine, hatta her efsanenin vardır bir benzeri, ancak anlaşılıyor ki Mimas gibisi yok. Tanrıların şehri. Üstüne neler yazılmış neler. Hatta Metamore, Rüzgarlı Mimas’a olan aşkını bir kadına benzetmiş ve “Helios, ateş tanrısı, genç dayanılmaz, güzel yapılı, senin yanan ateş kızılı saçların ve ışıktan gözlerinle hangi ölümlü dayanır sana?” dizeleriyle dile getirmiştir.

Karaburun hala uzanıyor Ege Denizi’nin sakin sularının kenarında huzuruyla. Bir gün niyetiniz olursa görmeye Rüzgarlı Mimas’ı, unutmayın, koca bir dev uyuyor Bozdağ’ın altında.