Login

Register

Login

Register

Üretim Yolculuğumuz

Üretim Yolculuğumuz

Oliva Malia olarak gerçek ve sağlıklı zeytinyağı üretebilmek için aşağıdaki tüm süreçleri tedarikten başlayarak eksiksiz bir şekilde yönetiyoruz.

01. ZEYTİN TÜRÜ

Dünya standartlarında kabul görebilecek kaliteli bir zeytinyağı üretebilmek için aroma ve nefasetiyle öne çıkan yağlık zeytinler kullanmak gerekir. Coğrafyamızın yerli türü olan Erkence ve Ayvalık tüm dünyada kabul gören ülkemizin önemli varyetelerindendir.

02. BAHÇE VE BAKIM

Nitelikli zeytin üretebilmek budama, sulama, otla mücadele ve diğer tüm süreçleriyle birlikte nitelikli bir çiftçilik gerektirir. Organik Tarım Havzası ilan edilen bölgemizde kimyasal ilaç ve gübrelerden uzak durularak, yüzyıllardır uygulanan hastalık ve zararlılarla doğal mücadele yöntemlerinden “Bordo Bulamacı” ve “Zeytin Sineği”‘ne karşı DAP Gübresi ile organik mücadele yapılmaktadır.

03. HASAT

Zeytindeki periyodisitenin (var-yok yılı) en önemli nedenlerinden biri, hasat esnasında sopalar ile ağaçların dövülerek sürgünlere zarar verilmesidir. Yarımadamızın batı bölgesinde henüz genç olan ağaçlar tamamen elle hasat edilmektedir. Doğu bölgesinde bulunan yetişkin ağaçların ise, yörenin lider çiftçileri ve sivil toplum örgütleri ile ortak hareket ederek “Yeni Nesil Zeytin Toplama Makinaları” ile hasat edilmesine destek verilmektedir. Her iki yöntemi de uygulayan üreticilerimize ücretsiz plastik kasalar dağıtılarak zeytinin fabrikaya ulaşımı esnasında ezilmesinin ve fermante olmasının önüne geçilmektedir.

04. ÜRETİM VE SIKIM TEKNİKLERİ

İdeal zeytinyağı üretmek için en önemli aşamalardan biri hasat edilen zeytinin, en kısa sürede üretime alınmasıdır. Biz üreticilerimizin hangi gün ve saatte zeytinlerini tesise getireceğini önceden planlıyor; ürün cinsi, olgunluk, hasat tipi, kriterlerine göre tasnifliyerek hiç beklemeksizin üretime başlıyoruz.

Her bir partiden sonra 80 derece basınçlı suyla kendini temizleme özelliğine sahip makina parkımızın bulunduğu üretim alanında zeytinyağının kalitesini düşüren ışık, oksijen ve ısı ile etkin mücadele ediyoruz. Üretim alanımızda hiçbir pencere bulunmadığı gibi tüm makina parkımız oksijen temasını kesmek için tam kapalı olarak dizayn edilmiştir.

Uluslararası Organik Sertifikasyon gereklerine haiz tesisimizde soğuk sıkım (24 – 26 derece) ve hijyen prensiplerini her daim uyguluyor, zeytinyağının dekantasyon ve seperasyon aşamalarında redüktör kullanıyor, ürünün aşırı ısınma yolu ile besin değerini kaybetmesine engel oluyoruz.

Tesisimize tüm girişler hijyen kapısından gerçekleştirilmekte olup üretim alanına görevliler dışında hiç kimse alınmamaktadır. Üreticilerimiz kendilerine ayrılan müşteri bekleme odasında bulunan cam bölmeden üretim sürecini izleyebilmektedir.

05. DEPOLAMA

İdeal zeytinyağı üretiminin son aşaması, dinlendirme ve saklamadır. Ürünlerimizi AISI 304 çelik malzemeden üretilen farklı boyutlardaki 17 adet tankımızda oksijen teması tamamen kesilerek azot altında dinlendiriyor ve muhafaza ediyoruz. Tanklarımızın bulunduğu bodrum katımız hiçbir süretle güneş ışığı almayıp iklimlendirme cihazlarıyla sürekli 18 ila 20 derecede tutulmaktadır.

Tüm bunların dışında tesisimizde çok çok özel zeytinyağı elde etmek için; çok özel erken hasat zeytinleri, soğuk sıkım yoğurup düşük devir dekantasyon işleminden sonra, seperasyona hiç sokmadan, ürünü 45 derecelik sert konik açılı 3 adet özel tankta 40 gün kadar dinlendirerek, bünyesindeki partikülleri periyodik olarak alttan manuel boşaltmak suretiyle alıp, polifenol değerini maksimumda koruduğumuz, anne sütüne en yakın kıymette çok üst kalitede zeytinyağı üretiyoruz.

06.AMBALAJ

Dinlendirilerek partikülleri alınan zeytinyağlarımız isteğe bağlı olarak filtrelemeye tabi tutulup tesisimizde bulunan yine organik sertifikasyona haiz yarı otomatik dolum makinemizde koyu renk şişelerle ambalajlanmaktadır.

tam hijyen esaslarını yerine getirmek için ambajlanan ürünler bodrum katından yeryüzüne asansör aracılığıyla çıkartılmakta olup yükleme işlemleri tamamen yeryüzünde ve bina dışında yapılmaktadır.

07. GERİ BİLDİRİM

Gıda mühendisimizin yaptığı kalite kontrol testlerin sonuçlarını üreticilerimize sunuyor, budama, sulama, gübreleme, zararlılarla mücadele çabalarını kayıt altına alıyor, bir sonraki yıl için daha verimli ürün alabilmeleri adına kendilerine geri bildirimde bulunuyoruz.

Zeytinyağı’nın Yararları

image-301
1.

Kalp Sağlığınızı Korur

Zeytinyağı, doğada en sağlıklı yağ türlerinden biridir, bu nedenle yağlarınızı akıllıca seçmelisiniz.

2.

Kolesterol Seviyesini Düşürür

Zeytinyağı düşük kolesterol seviyelerine ulaşmanızda kolaylık sağlar.

3.

Hafızanızı Korur

Zeytinyağı’nda yer alan antioksidanların hafızaya olan katkısı büyüktür.

4.

Sindirime Yardımcı Olur

Obezite, yüksek kolesterol hastalıklarında olduğu gibi, zeytinyağı bağırsakların çalışmasına yardımcı olmaktadır.

5.

Kanser Önleyici Etki

Zeytinyağı’nda yer alan elementler kanser riskini azaltıcı ve önleyici etkiye sahiptirler.

6.

Kanın Pıhtılaşmasını Önler

Zeytinyağı, kalp krizi ve felç riskini azaltabildiği gibi kanın pıhtılaşmasına engel olan maddeleri içermektedir.